Ako liečiť mykózy v tehotenstve?

Zodpovedané
14. sep 2021

Dobrý deň,

som v 19. týždni a cca od 10. týždňa mám neustále vracajúce sa mykózy. Najskôr som mala Nystatín, ten však moc nezabral a po 2 týždňoch sa mykóza vrátila sama. Nechcela som sa pchať opäť liekmi, tak som si nasadila len Rosalgin a potom to prešlo. No mykóza sa opäť vrátila. Brala som Gynazol a Gynophillus.

Mesiac sme s manželom nemali styk a všetko bolo v poriadku. A po prvom styku sa mi to zase vrátilo. Manžel sa preliečoval aspoň natieraním Canestenu.

Čo ešte môžem urobiť?

Bude ma to trápiť celé tehotenstvo?

Hrudkovitý a ani zapáchajúci výtok momentálne nemám. Len ma všetko svrbí.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v tehotenstve sa mykóza zvykne často vracať, hlavne kvôli hormonálnym zmenám, ktoré pre množenie kvasiniek vytvárajú priaznivé prostredie.

Skúste pravidelné výplachy Cloginom. Obsahuje kyselinu boritú, ktorá pôsobí priamo proti rastu a množeniu kvasiniek a v tehotenstve je bezpečný. Tiež by som doporučila probiotiká Gynimun 1x týždenne dlhodobo.

Pokiaľ by sa ťažkosti nezmiernili a pribudol by k príznakom aj výtok, určite bude nutné preliečiť Vás adekvátnymi antimykotikami na predpis a následne pokračovať v danom režime.

Pohlavný styk skúste s prezervatívom, po ňom sa osprchujte alebo si práve po ňom zrealizujte výplach.

Je však možné, že budete s mykózou bojovať aj napriek opatreniam.

Držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník