Ako riešiť myóm?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

pri MRI brucha mi bol zachytený nález. Hypercellulárny myóm s cystickými event. nekrotickými časťami o veľkosti 36×28. Taktiež malé množstvo voľnej tekutiny. Už podruhýkrát predtým som bola na CT brucha. Tiež s nálezom tekutiny. Gynekológ nič nevidel. Ovuláciu nemám, mám 43 rokov a som v perimenopuze, ani cystu nemám.

Čo by ste odporučili s tým myómom? Roky mal veľkosť 2 cm až teraz sa zväčšil.

Ako, že to gynekológ nevidel?

Pred MRI som bola u svojho gynekológa a všetko ok. Mám dlhé krvácanie, dal mi užívať Duphaston, žiadny myóm nespomenul.

Ďakujem.

Dobrý deň,

občas je ultrazvuk nie úplne ideálne prehľadný, preto ho gynekológ mohol prehliadnuť. Alebo Vám o ňom iba nepovedal. To sa musíte spýtať jeho. Po menopauze by už myóm nemal rásť, dokonca sa zvykne zmenšiť. Samozrejme odsledovať ho treba. Ak by rástol, je na mieste odber onkomarkerov a zváženie operačného odstránenia.

Malé množstvo voľnej tekutiny je neškodným bežným nálezom.

Čo sa týka krvácania, môže byť spôsobené aj myómom (okrem veľkosti, je dôležitá aj jeho lokalizácia), nemusíte byť v perimenopauze, ste ešte mladá. V tom prípade je tiež na mieste zvážiť možnosti operačného doriešenia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník