Ako sa dostane vajíčko z vaječníka, ktorý má zhrubnutú stenu?

Zodpovedané
8. nov 2022

Dobrý deň,

mám silné PCOS, cukrovku a štítnu žľazu na hrane. Menštruáciu nemávam vôbec. Chceli by sme s manželom bábätko. V CAR mi odporúčajú lieky na vyvolanie ovulácie s kontrolami, následne Ovitrelle a insemináciu (keďže manžel pracuje v zahraničí a nie stále sa to dá zosúladiť) ale moja otázka znie.

Ak sa mi vajíčka neuvoľňujú a nedochádza k ovulácii, aj keď ju vyvolajú, ako sa dostane vajíčko z vaječníka, ktorý má zhrubnutú stenu, keďže sú zacystované?

Nie je potrebný driling vaječníkov?

Veľa žien to mali robené pri PCOS. A mne to nikto nikdy nenavrhol. Chcela by som vedieť váš názor.

Ďakujem.

Dobrý deň,

ako neivazívnu terapiu je možné zvoliť cestu hormonálnej stimulácie ako Vám to bolo navrhnuté. Musíte byť samozrejme pravidelne kontrolovaná, aby nedošlo k hyperstimulačnému syndrómu.

Ak má ale partner spermiogram v poriadku, je možné skúsiť ovariálny drilling. Ideálne je mať tesne po zákroku pohlavný styk, keďže púzdro vaječníka bude narušené.

Efekt je však dočasný - max 1 rok.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník