Ako sa vyvarovať asfyxii pri ďalšom tehotenstve?

Zodpovedané
25. sep 2022

Dobrý deň,

celé tehotenstvo bez žiadnych komplikácií, 1. poradňa v 36. týždni v nemocnici Kramáre - základ poradňa, plus ozvy dieťaťa. 2. poradňa mala byť o týždeň neskôr, avšak cez víkend som cítila jemné kŕče a bolesť krížov. Poslíčkovia, ako povedal doktor. V pondelok intuícia a išli sme mimo poradne k lekárovi. Tam tvrdil, že je všetko v pohode, že je to normálne. Avšak trvala som, aby urobil sono na ktoré som mala ísť až vo štvrtok. Išla som na sono. 5 minút ticha. Napokon povedal, že nevie nájsť akciu srdca. Pôrod bol vyvolaný tabletkou a v noci 28. 2. o 23:15 sa nám narodilo naše dieťa. Žiaľ, mŕtve. Záver bol: asfyxia.

Ako sa, prosím, niečomu takému vyvarovať pri ďalšom tehotenstve?

Skorší cisársky rez bez indukcie k tomu neviem, či nejaký lekár spraví na základe predošlej skúsenosti.

Ďakujem.

Dobrý deň,

v prvom rade ma veľmi mrzí čo sa Vám stalo.

Sú žiaľ situácie, ktorým zabrániť nevieme a príčina sa nikdy nezistí. Vo výsledku pitevnej správy je uvedená iba vnútromatericová asfyxia plodu, bez objasňujúcej príčiny.

Je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa okolnosti opäť zopakovali. Budete samozrejme dôsledne sledovaná, cisársky rez je možné zindikovať a plánovať od ukončeného 38 gt. tehotenstva.

Držte sa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník