Ako vplýva stres na dieťa?

Zodpovedané
6. júl 2022

Dobrý deň,

posledné dva - tri týždne sú pre mňa dosť psychicky náročné, často som smutná, plačem, mám návaly hnevu a budím sa v noci. Celkovo od začiatku tehotenstva akosi neviem nájsť nejaký pokoj, no posledné dni sú aj pomerne náročné vo vzťahu s partnerom.

Môže to mať nejaké negatívne dôsledky na vývoj plodu? V akomkoľvek smere.

Či už psychika v budúcnosti alebo iné poruchy nervového systému, či dokonca fyzické ťažkosti?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

silný stres by mohol negatívne vplývať napríklad na dĺžku tehotenstva z hľadiska predčasného pôrodu a s ním spojenou nízkou pôrodnou hmotnosťou bábätka a následnými zdravotnými komplikáciami pre nedonosenosť.

Čo sa týka ďalšieho vývoja plodu z hľadiska kognitívneho, behaviorálneho či emocionálneho, to Vám už povedať neviem. Skúste sa informovať v online poradni pediatra.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník