Ako vyzerá dobrý CTG záznam?

Zodpovedané
16. feb 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som sa poradiť ohľadom "pásov". Som v 39. týždni a na pásy chodím veľmi často už od 36. týždňa. Vždy, keď mi natočia záznam, tak musím prísť o pár hodín na ďalší kontrolný.

Nikdy nie sú spokojní s mojím záznamom. Raz sa bábätko hýbe veľa, inokedy málo a väčšinou sa ani nedočkám vysvetlenia, že čo sa vlastne deje a prečo to nie je dobre tak ako to je.

Pred pár dňami som bola zapojená na pásoch 2,5 hodiny, pretože môj chlapček sa veľa hýbal. Keď prišli pozrieť záznam, tak hovorili, že to je zle. Vraj sa musí upokojiť. Zapojili mi aj infúziu. Keď sa potom upokojil, tak mi chodili triasť bruchom. Vraj sa musí zobudiť, lebo sa hýbe málo. Keď sa zobudil, tak zase kopal veľa. A toto sa opakuje skoro pri každom zázname.

Všade čítam, že na pásy sa chodí len raz za sedem dní a trvá to cca pol hodinu.

Čo mám sledovať na tom prístroji, aby som vedela, že je synček v poriadku?

Nechcem byť zbytočne v strese.

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby ste vedeli čo na zázname sledovať potrebujete veľa informácií (vedomostí) + skúsenosti. Také odčítanie záznamu sa študuje. Nie je to skutočne jednoduché. Bohužiaľ Vám takto neviem diaľkovo pomôcť. Záznam sa vždy hodnotia komplexne.

Absolvujte vyšetrenia tak často ako Vám odporučia. CTG záznam je výborná vec, ktorou sa sleduje ako sa dieťatko v brušku má. Ak by sa im skutočne niečo nepozdávalo, indikovali ukončenie pôrodu cisárskym rezom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník