Ako zmierniť obavu z opakovaného zamlčanému potratu?

Zodpovedané
11. jan 2022

Dobrý deň,

pred 6 rokmi som mala zamlčaný potrat. Teraz som tehotná a neviem sa zbaviť strachu, aby sa to nezopakovalo. Som v 10. týždni a necítim sa tehotne.

Ako za zbaviť toho pocitu neistoty?

Príčinu MA mi vtedy nezistili.

Ďakujem

Dobrý deň,

každá tretia žena udáva v anamnéze prekonaný potrat. Je toho bohužiaľ veľmi veľa.

V prvom trimestri sa vyvíjajú orgány plodu. Ide o veľmi zložitý proces a pokiaľ sa v niektorom bode niečo pokazí, príroda si to zariadi po svojom a plod sa prestane vyvíjať.
Je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa to zopakuje. Neobávajte sa.

Pokiaľ by sa to zopakovalo, treba hľadať po skrytej príčine (hematologickej, imunologickej).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník