Aký je ďalší postup pri placente marginalis?

Zodpovedané
23. nov 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

som v 30. tt a začala som krvácať. Mám diagnózu placenta preavia marginalis. Išla som hneď na pohotovosť, kde si ma aj nechali na pozorovaní.

Chcem sa opýtať, čo hovorí prax?

Zvykne sa krvácanie opakovať?

Ako sa mu vyhnúť?

Mám chodiť na nejaké špeciálne vyšetrenia alebo aj brať nejaké lieky?

Od koľkého týždňa by vedeli záchraniť bábätko?

Ďakujem.

Dobrý deň,

záleží od konkrétneho nálezu a intenzity krvácania. Pri vcestnom lôžku sa môže krvácanie počas tehotnosti opakovať.

Ak iba nižšie nasadá, rastom maternice sa postupne vytiahne vyššie a nakoniec nie je nutné realizovať sekciu, ale je možné rodiť spontánne normálne v termíne. Predčasný pôrod hrozí iba pri bezprostrednom ohrození Vášho alebo života dieťatka a teda v tomto prípade pri masívnom krvácaní.

Pokiaľ ste len mierne zakrvácali a všetky vyšetrenia sú v poriadku, odsledujú si Vás, prípadne nasadia terapiu na zastavenie krvácania a do termínu pôrodu ešte budete určite prepustená domov.

Stačí sa šetriť, nemať pohlavný styk. Inak preto Vy nič iné neviete urobiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník