Aký je Váš názor na placentu praevia?

Zodpovedané
25. okt 2021

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom diagnózy placenta praevia. Minulý týždeň v utorok (19.10.) som bola na poradni u svojej doktorky a placenta bola vzdialená od vnútornej bránky 1,3 cm. Doktorka povedala, že stav sa môže ešte upraviť, keďže máme do pôrodu ešte 6 týždňov. Podľa nej som 33+3 tt (termín 30.11.), ale už ma poslala na sledovanie do nemocnice na rizikovú ambulanciu. Tam som bola v piatok (22.10.). Podľa nich som 34+3 tt, TP 3.12., placenta vzdialená od vnútornej bránky 1,68 cm.

Je to možné, že za tak krátky čas v podstate 3 dní, by sa zdvihla o 4 mm?

Doktor v nemocnici vylúčil spontánny pôrod, vraj len sekcia. Chcel ma hneď aj hospitalizovať (nemám žiadne problémy, žiadne špinenie, ani krvácanie). Podľa neho som už v 35. tt s tým, že v ukončenom 37. tt spraví sekciu. Hospitalizáciu som odmietla. Súhlasil s tým, že sa mi poobede ozve a dohodneme sa na ďalšom postupe (bohužiaľ nikto sa mi neozval).

Aký máte prosím nato názor?

Aký vlastne týždeň som?

Posledná MS bola 28.2. Je to moje tretie tehotenstvo. Prvý pôrod bol spontánny, druhé tehotenstvo potrat v 10 tt.

Ďakujem

Dobrý deň,

nerozumiem dvom termínom pôrodu.
Pokiaľ máte termín pôrodu stanovený na 30.11. - tak ste dnes aktuálne 34+6.
V takomto štádiu tehotenstva sa už termín pôrodu neupravuje.

Uloženie placenty je definitívne v 32. týždni tehotenstva. Samozrejme ešte o niečo málo sa vytiahnuť môže, ale rozdiel bude už iba minimálny. Rozdiel 4 mm možný je, ktorý je daný pravdepodobne chybou merania na ultrazvuku a tiež naplnením močového mechúra pri vyšetrení. Každopádne ide o zanedbateľný rozdiel.

Rozlišujeme:

  • nízko nasadajúcu placentu
  • placentu praevia marginalis
  • placentu praevia partialis - indikovaný cisársky rez
  • placentu praevia totalis - indikovaný cisársky rez

Vy patríte pravdepodobne podľa toho čo píšete do skupinky placenta praevia marginalis, kedy by bola teoreticky možnosť skúsiť rodiť spontánne, treba však počítať s nutnosťou ukončiť pôrod akútnym cisárskym rezom, pre riziko silného krvácania.

Indikácia je na Vašom ošetrujúcom lekárovi, ktorý najlepšie pozná Váš nález a je vhodné ho počúvnuť. Určite ho kontaktujte sama, pokiaľ sa Vám on sám neozval. Je vhodné si stanoviť termín plánovanej sekcie vopred.

Čo sa týka hospitalizácie, pri placente praevia totalis, ktorá prekrýva celú vnútornú bránku, je doporučená preventívna hospitalizácia od 34gt. až do termínu plánovanej sekcie.

Vo Vašom prípade, buďte pobalená, keby Vám nastúpili bolesti, prípadne by ste špinili/krvácali, je potrebné počítať s nutnosťou preventívnej hospitalizácie.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník