Placenta praevia centralis - skúsenosti

klobucik1
11. jan 2015

Ahojte,

v piatok mi na morfologickom ultrazvuku lekár zistil, že mám placentu praevia centralis. Samozrejme, že som nemala tušenie čo to znamená. Vysvetlil mi, že mi placenta úplne prekrýva bránku, tiež, že si mám dávať veľký pozor, maximálne sa šetriť, že prirodzený porod je takmer vylúčený a že moj ošetrujúci lekár ma bude musieť často kontrolovať. V utorok moj lekár ordinuje, takže mu budem volať, lebo kontrolu mám mať až za 3 týždne. Tiež som volala s jednou známou gynekologičkou/ porodníčkou a povedala mi, že najlepšie je vyložiť nohy a nechať sa obskakovať. 😊 Vyvodila som si z toho, že situácia nie je veľmi dobrá, ale verím, že všetko dobre dopadne. Preto by som sa chcela opýtať na skúsenosti mamičiek, ktoré mali placentou prekrytú bránku, ako sa chovali počas tehotenstva, koľko vydržali, resp. do akého týždňa, čo bábo, priebeh porodu/ cisárskeho, všetko dopadlo dobre, ako je to s krvácaním?

Ďakujem

K

mimi8814
11. jan 2015

@klobucik1 v ktorom si tyzdni? ja som to tiez mala, v 24. tyzdni, ale do nejakeho 31.tyzdna sa placenta vytiahla, takze som rodila prirodzene a presne na termin. Muselasom sa setrit, nechodit po schodoch... neboj, je mozne ze sa to este spravi...

klobucik1
autor
11. jan 2015

Ahoj mimi8814,

Som v 21tt. Aj si išla do nemocnice ležať, či si bola doma?

klobucik1
autor
11. jan 2015

@mimi8814

Ahoj mimi8814,

Som v 21tt. Aj si išla do nemocnice ležať, či si bola doma?

evakva
11. jan 2015

@klobucik1 Ahoj. Ja som ju mala a je to vážna diagnóza. Sú tu už také diskusie - Placenta praevia centralis - vaše skúsenosti. Treba sa šetriť, bez sexu a pri sebemenšom krvácaní bežať do nemocnice. Držím palce,aby všetko dobre dopadlo.

mimi8814
12. jan 2015

@klobucik1 hrozila nemocnica, nakoniec som bola doma. Zakaz sexu, chodenia po schodoch, lezat a nohy hore.🙂

ava11
12. jan 2015

@klobucik1 ahoj, ja som mala tuto diagnozu, zistili mi ju na morfo utz v 21tt . Mala som ju umiestnenu na tom uplne najhorsom mieste, centralne cez celu branku a vpredu. Diagnoza je to vazna, ale poviem teda uprimne, ze vzhladom na to, ze som mala doma 2-rocneho syna, som sa ani zdaleka nesetrila tak ako by som mala, musela som fungovat. Jasne, ze som ho nedvihala na ruky, chodila som na prechadzky len malo, viac som posedavala, ale teda ziadne vylozene nohy sa nekonali. Hospitalizovana som tiez nebola, len teda nariadene, ze ak by nastalo krvacanie, volat si sanitku. Nastastie sme dopadli celkom dobre, cisarsky mi naplanovali na koniec 38tt ale v 37tt som zacala krvacat (nie rapidne, len asi ako kramy) a dcerka isla o par hodin von, mala 2810g, uplne zdrava. Tym, ze placentu som mala centralne a vpredu, sekcia bola narocnejsia, musela som byt v celkovej narkoze a doktor mi potom povedal, ze to bol riadny krvak, dostavala som este aj transfuzie, ale teda obe s malou sme boli v poriadku. Teraz ma dva mesiace, je krasna zdrava.

klobucik1
autor
12. jan 2015

@ava11

Ahoj ava11,

ďakujem za Tvoju skúsenosť. Gratulujem k malej! 😊
Ja mám tiež úplne prekrytú bránku a na prednej stene, takže zjavne to isté. Dokonca čakáme dievčatko. 😉 Nǎsťastie ja mám možnosť ležať a nič nerobiť...
Dúfam teda, že to potiahneme do toho aspoň 36tt.

adriam
12. jan 2015

Ja neviem, ci sa moja diagnoza vola presne takto, ale problem s nizko polozenou placentou mi na USG nasiel gynekolog v 12 tt, dnes v 16 tt sa nikam neposunula, je 11mm od branky. Takze samozrejme ziaden pohlavny styk, fyzicka namaha, som vypisana na PN. Inak netusim, kde je placensta ulozena, vpredu, vzadu, vstrede, netusim. Ale dufam, ze to bude vsetko v poriadku. 😢

klobucik1
autor
13. jan 2015

@adriam

Ahoj adriam,

podľa toho čo píšeš a toho čo som si už stihla načítať, máš placentu asi typu marginalis, čo je hraničná, t.j. neprekrýva Ti bránku. Tiež to nie je úplne super, ale je to stále lepšie ako centralis. Je možný aj prirodzený porod, no zvýšenou opatrnosťou.
Placenta by mala byť o dosť vyššie a skor na zadnej stene. Ževraj (jedna známa odborníčka mi povedala), že problém nie je ani tak tlak vvíjaný bábom na placentu, ale to, že placenta rastie niekde úplne inde ako by mala, a tým pádom ako keby nemala pevný základ-tú správnu podporu, čím sa stáva makkou a tým sa pri každom pohybe musí namáhať, čo može sposobiť jej prasknutie.

sikula23
15. jan 2015

Ahojte,ja som v Uk momentalne 21tt a ten isty problem ,placenta uplne prekryvajuca branku,samozrejme ,ze som uz dva dni nonstop na internete a uz mi z toho sibe.Ja hlavne zhanam informaciu,aka velka je sanca ,pri tomto type,ze sa placenta posunie.Je pravda ,ze pri tomto type je ta sanca minimalna? nech som uz na to pripravena.Ja nekrvacam ,ani nespinim a chcela by som tiez vediet ci je nejaka zena,ktora pri tomto type ,nekrvacala vobec.Mne je uz jedno ci pojdem na cisarzky alebo nie,svoju dceru som tiez rodila cisarskym ,teraz som dufala,ze budem rodit normalne ,ale uz mi je jedno ako to bude.ja by som chcela len babo donosit do konca.A teraz mam len same pochybnosti.V celku nemam ziadne tazkosti,okrem toho,ze mam silnejsie vytoky,a drobec ma kope viac v podbrusku,co je trochu neprijemne,ale na druhej strane hlavne ze kope.ja som velmi akcna,a neviem si ale vobec predstavit ,ze by som musela lezat a nic nerobit.ked budem musiet tak ma asi porazi 🙄

martina226
13. apr 2015

Ahojte baby aj ja mam placentu praevia a som v 30 tyzdni, u vas to ako vyzera aj sa posunula ci nie?

radmara
14. dec 2016

ahojte, tiez mam placentu praevia centralis, som v 16tt. podla spravy z gyndy usudzujem ze je na zadnej strane, pise ze ZS, tak z toho 🙂 lekarka mi k tomu nepovedala skoro nic, len ked som sa sama pytala co s tym, tak ze sa mam setrit, ale nepovedala ze lezat, ci PN... viac nas totiz trapili zle vysledky Tripple Testov, tak preto to asi zatienilo tuto placentu.. :(

lily311
30. dec 2016

Ahojte, je tu niekto s placentou preavia centralis?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre