Aký je Váš názor na štvrtú sekciu?

Zodpovedané
11. aug 2021

Dobrý deň,

mám za sebou 3x sekciu a chcela by som ešte jedno dieťatko.

Je možná štvrtá sekcia?

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

každé ďalšie operačné riešenie je komplikovanejšie a to pre nepredvídateľný nález z pohľadu zrastov, ktoré sa Vám v rámci hojenia vytvorili.

Je väčšie riziko nechceného poranenia okolitých orgánov. Tiež miesto jazvy na maternici býva v niektorých prípadoch stenčené natoľko, že pri sekcii prakticky stenu maternice ani nenachádzame a viditeľný je vyslovene iba vak blán s presvitajúcou časťou bábätka, ktoré nalieha.

Treba si uvedomiť, že je tam určité riziko ruptúry maternice v danom mieste, predovšetkým pri nástupe kontrakcií a vypudenie dieťaťa do dutiny brušnej, čo je život ohrozujúcou komplikáciou.

Nechcem Vás samozrejme strašiť, ale treba si dané fakty uvedomiť a poriadne si ďalšie tehotenstvo premyslieť. Preto štvrtú sekciu veľmi nedoporučujem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník