Čo je príčinou tvorby nových cýst?

Zodpovedané
25. jún 2022

Pekný deň,

mám stále cysty na pravom vaječníku. Dali mi antikoncepciu ale stále sa cysty tvorili a praskali tak bolestivo, že som dvakrát volala sanitku. Tak mi HAK vysadili a dali Endovelle. Ale aj napriek tomu sa mi opäť cysta urobila.

Čo je príčinou a ako sa toho zbaviť?

Najviac ma desí tá bolesť keď praskne a potom tekutina v celom bruchu.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

hormonálnu antikoncepciu je nutné užívať istý čas (aspoň 3 mesiace), aby sa hormonálny systém zastabilizoval.

Cysty sa tvoria opakovane, pretože v strede cyklu neprasknú počas ovulácie a rastú ďalej. Hormonálna antikoncepcia by mala pomôcť. Kedže počas nej k ovulácii nedochádza.

Čo sa ale týka samotného preparátu Endovelle, môžu pri jej užívaní vznikať funkčné ovariálne cysty. Podľa môjho názoru nešlo o šťastnú voľbu. Prekonzultujte liečbu s gynekológom.

Z preparátov na bylinnej báze môžete skúsiť Gynex kvapky dlhodobo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník