Čo môžem robiť, ak mám nepravidelný cyklus?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý deň,

prosím vás o druhý pohľad na môj problém. Mam 32 rokov, nepravidelný menzes, posledné dva roky vážne výpadky aj každé 3 až 4 mesiace, potom dlhšie krvácanie, niekedy sa musí vyvolať už menzes lebo mi to spôsobuje ťažkosti, bolesti brucha, nafúknuté brucho. Tento rok som mala menzes iba dvakrát aj to raz vyvolaný injekciou. Mám anovulačný cyklus, hladinu progesterónu mám nízku, len 2,09. Máme jedno dieťa (11 ročné) ale teraz mi ide hlavne o to dať sa do poriadku - vypadávanie vlasov, kolísanie váhy, v priebehu dvoch rokov aj 10 kg nárast napriek tomu, že sa hýbem, jem zdravo, dávam si pozor. Hrozná únava, búšenie srdca.

Endokrinologické vyšetrenie dopadlo dobre, bolo odporučené riešenie gynekológom. Môj gynekológ len mávol rukou, že nepracujú vaječníky a možno Duphaston by nasadil. Do minulého roka to chcel stále len riešiť antikoncepciou, kedy ja som už nechcela, nepôsobila mi dobre na žily.

Aký je Váš pohľad na môj problém?

Ďakujem za Vašu odpoveď.

Dobrý deň,

hormonálny problém sa bez hormonálnej liečby nevylieči.

Progesterón - Duphaston pomôže s úpravou cyklu, avšak nemyslím si, že pomôže aj s celkovými ťažkosťami.

Skúste možno novodobú antikoncepciu - Drovelis, ktorá obsahuje inú formu estrogénov. Predpisuje sa pri celkových ochoreniach kedy obyčajnú antikoncepciu predpísať nemôžeme.

Poraďte sa so svojím gynekológom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník