Čo spôsobuje bolesť kostrče po pôrode?

Zodpovedané
14. júl 2021

Dobrý deň,

pred 2,5 rokmi som rodila. Hneď po pôrode som mala neznesiteľnú bolesť kostrče. Bolela ma nonstop. A to aj vtedy, keď som ležala, stála. Sadnúť som si nemohla. Na wc som plakala od bolesti. Nič nepomáhalo.

Bolo to strašne ťažké aj psychicky, nakoľko som bola prvorodička. Trvalo to mesiac. Pre mňa bol pôrod 12 hodinové peklo a toto bolo vlastne pokračovanie. Dcéra ma už skoro 2,5 roka a ja sa cez to neviem preniesť.

Keď dlhšie sedím na tvrdej ploche, tak pociťujem bolesť. Inak mám úzke pôrodné cesty.

Čo to spôsobilo?

Bude sa to opakovať aj v prípade ďalšieho pôrodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v priebehu tehotenstva sa panva ženy postupne mení, aby sa vytvorili podmienky na prirodzený pôrod. Rovnako nastanú určité zmeny pomerov počas pôrodu.

Pokiaľ bola bolesť neznesiteľná ako popisujete a ťažkosti pretrvávajú aj 2,5 roka po pôrode, bolo by vhodné zvážiť vyšetrenie ortopédom. Ten prípadne zváži podľa nálezu indikáciu na ďalší pôrod cisárskym rezom, ktorým by ste sa mohli vyhnúť predchádzajúcim ťažkostiam.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník