Čo znamená CS-2 v tehotenskej knižke?

Zodpovedané
24. dec 2022

Dobrý deň,

dnes som bola u svojho doktora na ster, som 34. tt. Pozrel ma zvnútra, zobral ster, vypísal tehotenskú knižku a tam napísal aj hneď to CS-2, potom ma poslal, že pozrie bábätko. Povedal, že všetko je ok. Bábätko vôbec nenalieha a vyzerá, že sa mu ešte nechce ísť von. Doteraz som mala to CS-0 a dnes už CS-2.

Chcem sa spýtať, že to na základe toho, že ma pozrel od vnútra rukou to mohol zistiť, alebo sa to zisťuje sonom?

A čo to vlastne znamená, môžem aj skôr rodiť?

Keďže idem mám plánovaný cisársky... mám sa tohto obávať, že to môže prísť aj skôr?

Lebo on si najprv knižku vypíše a potom ide bábo pozrieť.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

CS je cervikálne skóre a zisťuje sa palpačným vyšetrením. Ku koncu tehotenstva sa postupne nález mení. Nehodnotíme iba či ste otvorená, ale aj či je krčok mäkký, skrátený, ako je orientovaný, či hlavička nalieha.

Takže sa neobávajte. CS 2 sú iba minimálne zmeny. Keby Vám hrozil predčasný pôrod, určite by Vás upozornil.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník