Čo znamená cytológia 3 H-SIL?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

prišli mi výsledky z cytológie číslo 3. Zajtra mám ísť na zákrok do nemocnice - kolkoskopia.

Je to nejaké štádium rakoviny?

Vo výmennom lístku som mala niečo napísané po latinsky a H-SIL.

Ďakujem

Dobrý deň,

bolo by ideálnejšie vedieť celú diagnózu, s ktorou ste boli odoslaná. Ale čo sa týka H-SIL, ide o bunkové zmeny na krčku maternice - high grade léziu. Nejedná sa ešte o rakovinové zmeny, ale ide o predstupeň k vzniku karcinómu.

Pri kolposkopii sa Vám presnejšie pozrú špeciálnym mikroskopom na krčok maternice a odoberú vzorky na histologické vyšetrenie. Následne sa rozhodne o postupe, či postačí nález sledovať alebo pôjdete na operačné riešenie - konizáciu, teda plastiku krčka maternice, pri ktorej sa odstráni poškodená časť.

Práve z takéhoto dôvodu sú dôležité pravidelné preventívne prehliadky. Odhalia predrakovinové zmeny na krčku a je možné včas zasiahnuť a predísť najhoršiemu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník