Čo znamená, keď je obsah cysty anechogénny?

Zodpovedané
14. okt 2021

Dobrý deň,

mám cystu na ľavom vaječníku a doktor mi povedal, že obsah cysty je anechogénny.

Čo to znamená?

Môže to byť aj zhubný nádor?

Onkomarkery mám v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

okrem toho, že na ultrazvuku vidíme cystický útvar, sledujeme viac charakteristík. Okrem iného aj jeho obsah a echogenitu /zjednodušene ako sa na ultrazvuku zobrazuje - a teda ako “svieti”/.

Anechogénny - znamená, že “nesvieti”, obsah je čisto čierny a teda sa jedná o jednoduchú vodnatú číru cystu.
Pokiaľ sú ešte k tomu onkomarkery negatívne, tak nejedná o zhubnú cystu. Teda sa neobávajte.

Ja však potrebné sledovať jeho veľkosť, aby nevznikli komplikácie iného druhu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník