Čo znamená tento výsledok biopsie po konizácii?

Zodpovedané
2. dec 2022

Dobrý deň,

chcem poprosiť o vysvetlenie výsledku, aj sa opýtať. Nespomína sa vo výsledku HPV, z testu mi vyšiel ale pozitívny. Po konizácii predmetom vyšetrenia v popise sú:
I. Endorervix
II. horný pysk krčka
II. dolný pysk krčka ; diagnoza N87.1

Prikladám foto, lebo je to zložité všetko napísať.

Ako veľmi ma HPV ohrozuje, čo s ním ďalej (asi nič, keď ho už v tele mám)?

Mne sa objavili asi papylómy, alebo kondylómy v septembri 2021 pri konečníku (laserom odstránené v decembri 2021) a asi február 2022, zopár vpredu, asi 4, stále ich tam mám. Užívam aj HAK TEYLA. Kvôli pauze pre konizáciu som mala menštruáciu mimo termín, a trvala 14 dní, ešte jemne špiním.

Ešte sa chcem spýtať. Prišla mi menštruácia (ktorú inak vôbec nemám, odkedy užívam HAK, max jemné špinenie alebo vôbec nič), ale v čase, keď už dávam nový krúžok, a trvala 13 dní, a teraz 4. deň špiním (pred užívaním HAK mi trvala tak 5). Dr povedal, že asi problém dočistiť sa, pichol mi injekciu na zastavenie krvácania. Neviem, kedy to špinenie prestane.

Nie je možnosť si nasadiť novy krúžok?

Musím teraz čakať, kedy dostanem zase menzes (kedy opäť začnem krvácať... ani neviem od ktorého dňa počítať?)... nebude to rozhádzané, keď len po jednom vynechaní mám už problém?

Mám 45 rokov, je tu ešte možnosť zmeniť HAK Teyla za vnútromaternicového teliesko na 5 rokov?

Ďakujem.

Dobrý deň,

bunkové zmeny vo výsledku sú spôsobené prebiehajúcim zápalom a zmenami spôsobenými HPV vírusom. Výsledok nie je závažný. Zákrokom ste vyliečená.

HPV vírus sa histologicky nevyšetruje.

Je potrebné odstrániť všetky existujúce genitálne bradavice, inak sa budú šíriť.

S HPV vírusom si môže poradiť iba imunita. Preto ju posilnite. Užívajte Vy aj Váš partner napríklad Indol woman + man alebo HPVirin.

Čo sa týka Teyly, nasaďte si ju až pri ďalšom cykle v 1.-3. deň menštruačného krvácania.

Samozrejme, je možné aj založenie vnútromaternicového telieska.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník