Čo znamená zrazený výtok po užití vaginálnych probiotík?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

v lete počas dovolenky som cítila štípanie v oblasti vchodu do pošvy. Gynekológ mi ster nerobil, lebo som odchádzala do zahraničia. Zmeral ph, ktoré bolo zásadité nasadil liečbu. Prešlo ma to. Opakovane sa mi to však vracia najmä v období menštruácie. Zapáchajúci výtok nemám. Občas ma ako keby šteklia genitálie. Najväčší problém mám štípanie najmä po styku pri dotyku vchod do pošvy.

Doposiaľ mi nikto nerobil ste.

Môžem mať bakteriálnu, kvasinkovú či zmiešanú infekcıu?

Žijem v zahraničí, skúsila som už viac doktorov a ani jeden mi ster nerobil. Nasadili liečbu a hotovo. Keď si vložím vaginálne probiotiká v noci do pošvy, tak potom mám dva dni silné zrazené biele výtoky bez zápachu. Vždy sa to objaví po vložení probiotík. Následne sa výtoky zmenia na hlienové - lepkavé.

Je to prejav kvasinkovej infekcie, alebo je to následok používania laktobacila?

Liečba mi vždy zaberie, ale opakuje sa mi to skoro po každej menštruácii. Trápim sa s tým už pol roka. Predtým som problémy nemala. Problém začal v lete po návšteve kúpaliska.

Viete mi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

výtok bude spôsobený najskôr probiotickou tabletou. Je prirodzené, že nasledujúci deň z Vás časť tablety vypadne (spomínaný zrazený biely výtok).

Ideálne by bolo preventívne 1-2x týždenne užívať dlhodobo (6 mesiacov) vaginálne probiotiká.

Čo sa týka pôvodcu ťažkostí - bez vyšetrenia Vám jednoznačnú odpoveď dať neviem. Môže ísť aj o zmiešanú infekciu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník