Čo znamená zvláštne krvácanie 3 dni po skončení menzesu?

Zodpovedané
2. jan 2022

Dobrý deň,

menzes mávam celkom pravidelný. Skoro rok mi vždy začínal 10. v mesiaci, vždy presne 14 dní po ovulácii. Od pôrodu ovuláciu cítim, vždy mám silné bolesti v podbrušku. Bohužiaľ mám od pôrodu každý mesiac iné PMS.

V tehotenstve som trpela hyperemézou a bohužiaľ som bola až do 28. týždňa na infúziach a v 32. týždni som sa opäť vrátila do nemocnice so začínajúcim predčasným pôrodom. Nakoniec som rodila v normálnom termíne. Do konca tehotenstva som už mohla iba ležať a stále som zvracala. Aj na pôrodnej sále.

Od pôrodu už ubehlo takmer 2,5 roka, ďalšie deti už nechceme. Chránime sa. S manželom šetríme na sterilizáciu a vazektómiu, lebo od pôrodu žijem v neustálom strese a strachu.

Častokrát sa mi stalo, že som mala celý mesiac (začalo to hneď po skončení MS) až do ďalšej menštruácie nevoľnosti, pocit ťažoby na žalúdku. Našťastie to nikdy neprešlo do zvracania. Je to také tipos bingo každý mesiac, lebo čo mesiac to iné PMS. Pričom pred tehotenstvom som nemávala nikdy žiadne PMS ale ani pravidelnú MS, ovuláciu som necítila, MS bez bolestí. Po pôrode mi naskočila MS hneď po šestonedelí.

Odvtedy mávam PMS od ovulácie do MS, vždy celé dva týždne a niekedy dokonca celý cyklus. Najčastejšie mám veľmi boľavé prsia. Niekedy už od ovulácie, inokedy len 3 - 4 dni pred MS.

Potom mávam tieto nevoľnosti. Inokedy bývam unavená alebo ma bolia kríže, inokedy som zas ľahko podrážditeľná a precitlivena. A každý mesiac nejaká iná kombinácia. Posledné dva cykly som mala posunuté, pri oboch som mala posunutú ovuláciu o 3 - 4 dni, kvôli čomu som mala menzes v novembri 13. (Nie 10.) a v decembri 17., no prišiel na deň presne, keďže 3. som mala ovulačné bolesti. Vždy mávam MS 5 dní.

Skončil 22.12. a 25.12.- 3 dni po skončení som mala pol dňa také slabucke krvácanie, nie ako zostatková krv po MS ale nová číra krv v malom množstve. Od toho 25.12. mám stále aj pocit ťažoby na žalúdku (no už sa mi viackrát stalo, že som mala ťažký žalúdok celý mesiac). Styk som mala takmer každý deň, ale vždy chránený, manželovi sa nikdy nezvliekol ani nepraskol prezervatív.

Stretli ste sa vo Vašej praxi s takýmto zvláštnym krvácaním 3 dni po skončení menzesu?

Mám sa obávať tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

sama udávate, že sa Vám posunula posledné mesiace ovulácia. Hormonálny systém nefunguje vždy ako hodinky a sem tam si spraví ako chce. Môže ísť o jednorázovú úplne neškodnú záležitosť.

Pokiaľ by sa krvácanie zopakovalo aj v nasledujúcom cykle, vyhľadajte svojho gynekológa, ktorý Vás vyšetrí.

Na PMS je najúčinejšie užívanie vhodne zvolenej hormonálnej antikoncepcie. Skúsiť ale môžete aj Gynex kvapky dlhodobo 3 - 6 mesiacov.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník