Gefemin - bude dávka hormónov stačiť počas predčasnej menopauzy?

Zodpovedané
30. sep 2022

Dobrý deň, p. doktorka,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému. Po pôrode dvojčiat, 4r po pôrode som v 36r dostala menopauzu. Dostala som obrovské návaly, búšenie srdca, problémy so spaním, únavu, depresie. Predpísali mi Gefemin a po nejakom čase substitúciu Femoston. Po asi roku a pol som začala mať veľké problémy, srdce mi búšilo večer a nemohla som zaspať, trpela som celé dni únavou, čo som pripisovala aj tetánii, ktorá sa mi objavila v podobnom čase ako menopauza. Zistila som, že keď som prerušila užívanie Femostonu búšenie prestalo, mala som už aj zlí pečeň. testy. Po necelom mesiaci sa mi ale vrátili návaly, nemohla som skoro vôbec spať a dostala som aj úzkosti. Lekárka nevedela čo mi dať, tak mi znovu predpísala Gefemin.

Mám trochu obavy či dávka hormónov stačí, čo sa týka odvápnenia kostí, keďže je to nízkodávková antikoncepcia (inak ju znášam dobre)?

Skúšala som aj prírodné prípravky (Gynex) ale moje problémy to neriešilo.

Ďakujem za odpoveď 🙂

Dobrý deň,

určite postačuje. V každom prípade doporučujem denzitometrické vyšetrenie každé dva roky. Tiež primeranú fyzickú záťaž.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník