Je hodnota AMH hodnoverná?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

už asi 11 cyklov sa s manželom snažíme o druhé dieťa. Prvé dieťa bolo prirodzene počaté na prvýkrát, všetko bez problémov. Ja mám 35 rokov, manžel 38 rokov.

V CAR nám povedali, že všetko je v poriadku. Hormóny sú ok, aj priechodnosť. Teda až na AMH hormón (0,45) a spermiogram - teratozoospermia. Inak máme 3x vyššiu celkovú koncentráciu spermií. Cyklus mám presný ako "hodinky" (28 dní). Podľa bazálnej teploty, hlienu, otvoreného krčka a ovulačných testov ovulácia prebieha. V CAR nám povedali, že odporúčajú IVF. Prirodzene je malá šanca a časom možno nebude možné ani IVF.

Môže byť hodnota AMH niečim ovplyvnená?

Je hodnota AMH hodnoverná?

Je možné, že sa predčasne ovariálne zlyhávanie žiadnym iným spôsobom ako neplodnosťou neprejavuje?

Vaječníky nemám zmenšené. Sú normálneho tvaru.

Ďakujem

Dobrý deň,

AMH nám hovorí o ovariálnej rezerve - koľko zostávajúcich vajíčok Vám zostáva. Vyšetrenie nie je ovplyvnené ničím, ani menštruačným cyklom. Teratozoospermia hovorí o abnormálnej morfológii - teda tvare spermií. Pri tejto kombinácii by ste síce mohli otehotnieť aj spontánne (pretože určite nie sú všetky spermie poškodené). Neplytvajte však veľmi časom.

Neviem či partner fajčí, má dostatok pohybu, akú má životosprávu - ale mal by to zmeniť. Mohlo by to ovplyvniť kvalitu spermií.

Nedarí sa Vám otehotnieť pre kvalitu spermií a nie pre výsledok AMH. Zatiaľ vaječníky fungujú normálne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník