Je laparoskopické zistenie priechodnosti vajíčkovodov bolestivé?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

mám 37 rokov a s manželom sa snažíme 3 roky o druhé dieťa. Manžel bol v decembri na spermiograme a výsledok bol teratozoospermia. Berie vitamíny a teraz v marci ide zase na spermiogram.

Ja som bola na krv, z ktorej mi budú zisťovať hormóny. Gynekologička ma posiela na Kramáre na zistenie priechodnosti vajcovodov - laparoskopicky. Bojím sa toho, lebo zatiaľ som nebola v celkovej narkóze a ani som nebola operovaná.

Nebolo by lepšie toto urobiť najprv neinvazívne (ultrazvuk) a potom invazívne?

Zatiaľ mi doktorka nič nevysvetľovala, ani sme sa o tom nebavili. Len som sa spýtala na to sestričky, keď som bola na tej krvi. Tá mi povedala, že pôjdem na Kramáre.

Bude to po zákroku bolestivé?

Budem PN?

Ak áno, tak ako dlho?

Môžu nastať nejaké komplikácie?

Môžu mi tým niečo porušiť?

Koľko budem v nemocnici?

Bojím sa toho a prosím o čo najviac informácií.

Ďakujem

Dobrý deň,

jednou z možností je zrealizovať vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov pod ultrazvukovou kontrolou. V tomto prípade ste pri plnom vedomí a sleduje sa náplň a priechodnosť vajíčkovodou na ultrazvuku. Vyšetrenie realizujú obvykle súkromné centrá a býva spoplatnené. Nebolí, je len trošku nepríjemné.

Druhou možnosťou je laparoskopická diagnostika, kedy sa do bruška pozrie kamerou a pod priamou kontrolou zraku sa sleduje priechodnosť vajíčkovodov po instilácii tekutiny. Pokiaľ sa tam nájde akákoľvek patológia (napríklad saktosalpinx), je ju možné v jednom kroku odstrániť. Tiež je možné v jednom kroku zrealizovať drilling vaječníkov (narušenie púzdra pre "ľahšiu" ovuláciu) a prípadne vizualizovať dutinu maternice hysteroskopicky.

Vyšetrenie sa realizuje v celkovej anestéze, teda o ničom neviete. Trvanie je podľa nálezu od 15 minút a viac. Preberiete sa, môžete pociťovať mierne pobolievanie podbruška, alebo aj nič - podľa rozsahu vyšetrenia a liečby.

Ako zareagujete na anestézu predpovedať neviem (sú aj citlivejšie osoby, ktoré po nej zvracajú). Obvykle ste prepustená domov v ten deň (ale podľa zvyklostí pracoviska a rozsahu operácie to môže byť aj 3-5 dní). Jednoduchou diagnostikou Vám nič neporušia, nemali by nastať ani žiadne komplikácie. Na PN Vás vypíše Váš gynekológ, ak to bude nutné. Maximálne bývajú ženy PN 2 týždne, ale taká dĺžka je podľa môjho názoru zbytočná. Budete fit oveľa skôr, ak nie hneď.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník