Je možné, že je Tripple test chybný?

Zodpovedané
10. dec 2022

Dobrý deň,

doteraz som mala sono v poriadku, krvné testy v norme, iba som mala vírus močových ciest, keď mi pani doktorka brala krv na Tripple test, screening mi vyšiel pozitívny 1 k 80 Downov syndróm. Bola som podľa odmerania hlavičky vtedy v 16+2, na papieri je uvedené týždeň odobratia krvi 16+0. Odporučila nám ísť na genetickú konzultáciu do BB, ale zatiaľ sa mi nepodarilo dovolať. Samozrejme sa veľmi bojím, som po jednom potrate, toto dieťa je vysnívané.

Je možné, že je Tripple test chybný?

Ďakujem.

Dobrý deň,

riziko 1:80 ešte neznamená pozitívny nález. Znamená, že jedno dieťatko z 80 bude reálne postihnuté DS. Ide teda iba o zvýšené riziko, preto je vhodné absolvovať ďalšie vyšetrenia.

Doporučené Vám bude absolvovať morfologický ultrazvuk, amniocentézu alebo NIPT (neinvazivne prenatálne testovanie ako samoplatca).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník