Je možné, že mám menštruáciu v prvom mesiaci tehotenstva?

Zodpovedané
25. okt 2021

Dobrý deň,

meškala mi menštruácia, tak som si urobila test a bol pozitívny. Lenže o pár dni na to som mala hnedý výtok asi tri dni. Bol taký slabý, potom jeden deň nič a potom som pravdepodobne dostala menštruáciu. Bola som u lekára na pohotovosti, lebo sa nachádzam v zahraničí. Ten mi povedal, že ešte nie je vidno vak, takže sa mám objednať ku gynekológovi o dva týždne.

Je možné, že mám menštruáciu v prvom mesiaci tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

riadny menzes by ste mať nemali. Buď išlo o hroziaci potrat, kedy sa krvácanie ustáli a aj napriek tomu sa oplodnené vajíčko ujme a začne vyvíjať. Alebo ste prekonali spontánny potrat, kedy sa krvácaním dutina maternice dočistila. Treťou možnosťou je mimomaternicová tehotnosť. V každom prípade je potrebné dodiagnostikovanie.

Pokiaľ ide o želané tehotenstvo, je možné v úvode nasadiť progesterón a lieky na zastavenie krvácania. Je potrebný absolútny kľudový režim.

Ja by som odobrala tiež krv na vyšetrenie tehotenského hormónu, ktorý by sa zopakoval o dva dni znovu. Pri fyziologickej gravidite stúpne hCG dvojnásobne. Ultrazvuk má zmysel realizovať pri dva týždne meškajúcom menzese, v niektorých prípadoch aj skôr.

Pokiaľ nejde o želané tehotenstvo, tak absolvujte kontrolu podľa plánu o 2 týždne. V prípade, že by nastúpili výrazné bolesti v podbrušku vľavo či vpravo, vyhľadajte lekársku pohotovosť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník