Je nebezpečné, keď má v 21. týždni bábätko v brušku omotanú šnúru okolo krku?

Zodpovedané
19. nov 2021

Dobrý deň,

som v 21. týždni tehotenstva a na 3D sone mi doktor povedal, že dcérka má šnúru okolo krku tak ako náhrdelník. Aj to vidno na foto.

Nemôže sa zadusiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

každé jedno dieťatko v brušku môže mať obmotanú pupočnú šnúru okolo krku. Ovplyvniť to bohužiaľ nevieme. Vo väčšine prípadov to diagnostikujeme počas alebo po pôrode.

Pokiaľ je pupočná šnúra dostatočne dlhá, tak sa nič nestane. V niektorých prípadoch sa to prejaví poruchou oziev plodu, kedy je indikovaný akútny cisársky rez.

Ja si myslím, že Vás Váš pán doktor zbytočne vystrašil. Ste iba v polovici tehotenstva a zbytočne sa teraz budete stresovať. Ako som už písala nič s tým urobiť nemôžete. Absolvujte pravidelne kontroly. Eventuálne si zakúpte ultrazvukový odposluch, ktorým si viete akciu srdiečka dieťatka kedykoľvek skontrolovať.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník