Je nutné ošetriť ranku na krčku maternice?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

rada by som sa vás spýtala na váš názor, ak má žena ranku na krčku maternice, čo s ňou robiť, nechať tak, alebo ju ošetriť?

Mám 42 rokov, 1 dieťa, ďalšie neplánujem. Ranku na krčku mám cca 20 rokov. Cytológiu mám 2. Ranka mi spôsobuje výtoky, nič viac. Bývalý gynekológ chcel ranku ošetriť, ale otehotnela som terajší ani za nič. Keďže som čítala, že ak je ranka veľká, čo je asi aj môj prípad, sama sa nezhojí. Že je tam zápal.

Čo sa tým myslí?

Mala by som si dať urobiť test na pohlavné choroby + hpv?

Aj keď môj gynekológ sa len pozrie a povie, že nič tam nemám, ale veď pohľadom sa to asi nedá zistiť.

Ak tieto testy vyjdú negatívne, tak odporúčate ranku ošetriť, a ak áno čím, EDK, laser, kryo?

Čo je najšetrnejšie a kde je nejaké špecializované pracovisko? Som zo Stredného Slovenska, ale viem prísť kdekoľvek. Bojím sa aby sa mi z toho nevytvorila rakovina, ak to nechám tak.

A ešte k tej cytológii, je Pap 2 dobrý výsledok?

Niekde sa uvádza, že sú tam zápalové zmeny... a prečo sa niekde udáva pap stupnica a niekde sú hodnoty ako Nilm, Ascus, ASC-h, Lsil,hsil - to je bethesda stupnica? Takže to Pap 2 je ako Nilm alebo Ascus?

A Lbc cytológia má iné hodnotenie, to tiež neviem nájsť, lebo by som si ju rada spravila.

Ďakujem za vysvetlenie, pekný deň želám.

Dobry deň,

výsledok PAP II je v Bethesda ASCUS - čo sú nešpecifické bunkové zmeny. Buď ide o zápalové zmeny krčka alebo ide o úvodné bunkové zmeny spôsobené HPV vírusom.

Nález je potrebné pravidelne sledovať. Je vhodné odobrať ster z krčka maternice na kultiváciu a prípadný zápal preliečiť.

Čo sa týka LBC, hodnotenie nie je odlišné. Ide však o presnejšie vyšetrenie ako klasická cytológia a zároveň je možné dovyšetrovať prítomnosť HPV vírusu (a aj ďalšie iné špecifické vyšetrenia podľa ordinácie lekára).

Voľným okom je možné vidieť výrazné zmeny na krčku maternice. Okrem cytológie je však možné odoslať pacientku na expertnú kolposkopiu, kedy vyšetrujúci lekár zváži nutnosť biopsie a histologického vyšetrenia vzorky. Tiež doporučí ďalší postup podľa nálezu.

V úvode by som určite doporučila skúsiť čapíky s obsahom kyseliny hyalurónovej (Cicatridina napríklad), ktorá podporí hojenie krčka. Aspoň po dobu 3 mesiacov, kľudne aj dlhšie. Následne absolvovať LBC a podľa výsledku sa poraďte s ambulantým gynekológom o ďalšom postupe.

Konkrétne pracovisko Vám doporučiť bohužiaľ neviem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník