Je odstránenie maternice jediná možnosť ako stopnúť silné krvácanie?

Zodpovedané
3. júl 2021

Dobrý deň,

mám 42 rokov a som po troch pôrodoch. Po poslednom pôrode pred 7 rokmi som mala zavedenú Mirenu, ktorú organizmus po polroku častého špinenia sám vylúčil.

Odvtedy mávam silne krvácanie počas menzesu. Naposledy mi gynekológ predpísal Azaliu. Už 17 dní od začatia užívania silno krvácam. Gynekológ mi odporúča operačné odstránenie maternice.

Je to jediná možnosť riešenia môjho problému? O

krem toho som dlhodobo anemická.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste už dlhodobo anemická v dôsledku opakovaného silného dlhotrvajúceho menzesu a boli využité všetky možnosti konzervatívnej liečby, tak poslednou možnosťou je práve hysterektómia - operačné odstránenie maternice.

Váš gynekológ pozná najlepšie Váš zdravotný stav. Nevidela som napríklad Váš ultrazvukový nález. Rovnako neviem či ste už absolvovali kyretáž - zákrok kedy sa vyčistí maternica, ktorá je ako terapeutickou možnosťou /odstráni sa poškodená sliznica maternice/, tak aj diagnostickou. Materiál sa odošle na histologické vyšetrenie, kedy sa prípadne zistí príčina krvácania.

Ak ste kyretáž neabsolvovali, určite by som začala práve touto možnosťou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník