Je PIGS pri IVF dostačujúce vyšetrenie na zistenie genetických chýb embrya?

Zodpovedané
20. júl 2022

Pekný deň,

je PIGS pri IVF dostačujúce vyšetrenie na zistenie genetických chýb embrya?

Nemôže sa embrya po vklade ešte nejako geneticky poškodiť, nie je potrebné ísť na amniocentézu?

Ďakujem pekne.

Dobrý deň,

predimplantačný genetický skríning by mal byť vysoko spoľahlivý, avšak skúsenosti s ním nemám. Bližšie informácie ohľadom výkonu a prípadnej potrebe ďalšieho testovania v tehotenstve Vám určite poskytne lekár v CAR.

Amniocentéza sa automaticky nevykonáva. Musí byť na ňu vážny dôvod - jednoznačná indikácia.

Možnosťou je ešte počas tehotenstva NIPT - neinvazívne prenatálne testovanie DNA plodu po bežnom odbere krvi matky. Vykonáva sana žiadosť pacientky a je spoplatné.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník