Je potrebné urobiť kontrolný ster na chlamýdie pred vyšetrením priechodnosti vajíčkovodov?

Zodpovedané
18. jún 2022

Dobrý deň,

mám 32 rokov, 1 dieťa - počaté prirodzene bez akýchkoľvek problémov. Už takmer 2 roky sa snažíme o druhé dieťa avšak neúspešne. V máji sme navštívili CAR, kde nám porobili všetky základné vyšetrenia, partnerovi spermiogram. Všetko vyšlo dobre až na to, že u mňa boli zistené chlamýdie na krčku. Nasadili nám obom ATB na 6 dní, styk sme počas liečby nemali. Teraz sa mám ohlásiť keď dostanem menzes a dajú mi termín na vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov (kontrastnou látkou).

Nie je potrebné urobiť kontrolný ster na chlamýdie predtým ako budú toto vyšetrenie robiť?

Aké sú vaše skúsenosti s týmto ochorením?

Je naozaj možné, že mi spôsobili zrasty, bez toho aby som mala nejaké symptómy a problémy?

Je možné prípadné zrasty nejako odstrániť alebo je to definitívne?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

Chlamýdiová infekcia veru mohla bezpríznakovo spôsobiť zrasty vajíčkovodov a okolia.

Kontrolný ster sa oplatí zopakovať najskôr 2 týždne po dobratí liečby, nie je to však nutné.

Zrasty je málokedy možné úplne odstrániť, dokonca sa pri ich výskyte, či operačnom zásahu na vajíčkovodoch zvyšuje šanca mimomaternicového tehotenstva.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník