Je riziko mať tretie dieťa po dvoch cisárskych?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

mám za sebou dva cisárske.

Je riziko mať tretie dieťa?

Aké riziká to prináša pre mňa ako matku a aké pre dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

každá ďalšia sekcia prináša väčšie riziká. Každé ďalšie operačné riešenie je komplikovanejšie a to pre nepredvídateľný nález z pohľadu zrastov, ktoré sa Vám v rámci hojenia mohli vytvoriť. Je napríklad väčšie riziko nechceného poranenia okolitých orgánov.

Tiež si treba uvedomiť, že jazva na maternici je po opakovaných operačných riešeniach oslabená a hrozí jej rozídenie. Vo veľmi zriedkavých prípadoch by mohlo hroziť vypudenie dieťaťa do dutiny brušnej, čo je život ohrozujúcou komplikáciou či už pre Vás alebo pre dieťatko.

Nechcem Vás samozrejme strašiť, nie ste prvá ani posledná, ktorá by mala tretí krát sekciu. Operácia môže prebehnúť úplne bez komplikácií, záleží tiež od priebehu predchádzajúcich operácií.

Všeobecne sa však doporučuje počkať aspoň jeden rok s ďalším tehotenstvom.
Povedala by som tiež, že z hľadiska bezpečnosti trikrát a dosť. Rovnako by som zvážila sterilizáciu v rámci výkonu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník