Je špinenie v 1. trimestri nebezpečné?

Zodpovedané
25. júl 2021

Dobrý deň,

v utorok doobeda som bola na prvej poradni u gynekológa, kde sa potvrdilo tehotenstvo 6 týždeň plus 6 dní. Všetko bolo v poriadku. Srdiečko bilo. Ešte doobeda sme mali s manželom styk a poobede som začala trochu krvácať, ako keď mi začínala menštruácia. No neskôr to bolo len špinenie a do večera už nič. Keďže to ustálo, k lekárke som nešla.

Dnes je sobota. Niektoré dni mám slabé špinenie iba na toaletnom papieri alebo hustý výtok. Styk sme od vtedy nemali.

Čo to môže znamenať?

Bolesti v podbrušku nemám.

Ďakujem

Dobrý deň,

určite je vhodné absolvovať kontrolné ultrazvukové vyšetrenie.

Krvácanie mohlo byť spôsobené práve pohlavným stykom, či už sťahom maternice pre orgazme, alebo aj menej šetrným pohlavným stykom. Krčok maternice je v tehotenstve, mäkší, krehší a viac prekrvený.

Rovnako môže ísť aj o bežný jav, kedy sa plodové vajce vnára hlbšie do maternice, cievy medzi Vami a vyvíjajúcou placentou sa prepájajú, niekedy môžu praskať a z toho býva krvácanie/špinenie najčastejšie.

Pokiaľ špinenie pretrváva, vyšetrenie neodkladajte. Ambulantný gynekológ alebo aj lekár na pohotovosti Vám navyše nasadí vhodné lieky na podporu gravidity a zastavenie krvácania.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník