Je Streptococcus agalactiae nebezpečný pre bábätko?

Zodpovedané
17. júl 2022

Dobrý deň,

som v 14. týždni tehotenstva, trápila ma infekcia močových ciest, z moču mi bola zistená baktéria Streptococcus agalactiae, boli mi predpísané antibiotika. Pred mesiacom a pol cca som mala krvácanie, vraj asi hematóm, odvtedy nekrvácam. Chvíľku potom som špinila (užívala som Utrogestan) a doteraz mávam svetlohnedý výtok, čoraz menej.

Môže to byť tou baktériou spôsobené?

Alebo s čím to súvisí, prosím?

Je táto baktéria nebezpečná pre bábätko?

Ďakujem za odpoveď. 🙂

Dobrý deň,

mohla by byť nebezpečná pri pôrode keby sa ňou nakazilo bábätko. Mohlo by to uňho spôsobiť zápal pľúc, prípadne až celotelovú infekciu. Preto realizujeme ster v 35gt. tehotenstva a pokiaľ ju tam nájdeme, je indikované preventívne podanie antibiotík počas pôrodu. Váš gynekológ jeho pozitivitu poznačí aj v tehotenskej knižke.

Dovtedy sa neobávajte. Táto baktéria sa nachádza aj v tráviacom trakte a má tendenciu sa aj po preliečení vracať. Všeobecne však ťažkosti u žien spôsobuje málo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník