Je v poriadku tvrdnutie brucha v 2. trimestri?

Zodpovedané
20. okt 2021

Dobrý deň,

som na konci 22. týždňa a pred dvoma týždňami bolo na poradni všetko ok. Krčok som mala skoro 5 cm. Celkovo mám pokles maternice /3. vydarené tehotenstvo/.

Posledné 4 - 5 dni mám častejšie tvrdnutie brucha v kľude počas dňa a aj v noci /cca 4-6 x za hodinu/ a tiež cítim zvýšenú citlivosť v slabinách. Poradňu mám až v polovici novembra.

Je moje tvrdnutie brucha v poriadku?

Ako rýchlo sa môže časovo skracovať krčok?

Ďakujem
Prkný zvyšok dňa

Dobrý deň,

v prípade častého, prípadne pravidelného tvrdnutia bruška je potrebné vyhľadať gynekológa, prípadne najbližšiu gynekologickú pohotovosť. Za normálne sa považuje tvrdnutie bruška cca 10-12x denne, predovšetkým pri Vašom pohybe alebo výraznejšom pohybe bábätka.

Určite si zatiaľ nasaďte Magnézium, kľudne v dávke 2 tablety 3x denne. A bude tiež potrebný prísny kľudový režim.

Niekedy stačí málo a vidíme zmeny na krčku, aj po jednom náročnom dni.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník