Je veľa plodovej vody a nestabilná poloha bábätka indikáciou pre sekciu?

Zodpovedané
16. feb 2022

Dobrý deň,

som v 38. týždni + 0 dní a dnes mi po prvýkrát oznámili, že mám veľa plodovej vody. Bábo má nestabilnú polohu. Na každej poradni je inak otočené. Dlho bolo v priečnej polohe, potom hlavičkou, teraz je v šikmej polohe.

Dnes počas sona asi 3x zmenilo polohu. Hlavička je síce viac menej dole, ale nie ako má byť. Veľkosť je odhadovaná na 3 600 g.

Som treťorodička a už viac ako mesiac som otvorená na špic prsta. Na pôrod to ešte nevyzerá, žiadne zmeny sa nedejú. Pred dvomi týždňami mal krčok takmer 6 cm. V nemocnici, kde sa chystám rodiť nechcú o sekcii ani počuť. Navrhujú vyvolanie pôrodu budúci týždeň. Ja s tým nesúhlasím. Som za spontánny pôrod alebo sekciu.

Bolo mi povedané, že je veľká šanca prepadnutia pupočníka v prípade odtečenia plodovej vody (či už spontánneho alebo s pomocou). Nevidím teda dovod na takéto riskovanie, vytrápenie mňa a ohrozenie bábätka.

Pred 2 rokmi som mala prirastenú placentu. Po spontánnom pôrode ma museli uspávať a manuálne ju vyberať. Rodila som v tej istej nemocnici.

Sú podľa Vás tieto okolnosti (veľa plodovej vody, nestabilná poloha, veľké bábätko a v minulosti prirastená placenta - teraz je umiestnená skoro na tom istom mieste) indikáciou na plánovanú sekciu a mala by som zvážiť zmenu pôrodnice?

Ďakujem

Dobrý deň,

nestabilná poloha plodu + veľa plodovej vody, v prípade, že sa poloha skutočne zmenila počas jedného ultrazvuku 3x, podľa môjho názoru je indikáciou na cisársky rez.

Áno, v prípade spontánneho odtoku plodovej vody, keďže je jej veľa, bude odtekať masívne. Je riziko, že by mohol pupočník veľmi ľahko prepadnúť a dieťatko bude ohrozené na živote. Tiež, keďže ste treťorodička, pôrod bude postupovať predpokladám pomerne rýchlo. Pri nesprávnom naliehaní dieťatka, môže prepadnúť končatina, čo ideálne vôbec nie je.

Práve preto chcú pôrod naplánovať, aby nedošlo k neželaným udalostiam. Pokiaľ budete pod kontrolou celý čas, je možné ako predchádzať konplikáciám, tak zasiahnuť ihneď ak sa niečo pokazí.

Odhadovaná hmotnosť dieťatka nie je vysoká a nie je indikáciou k ukončeniu pôrodu cisárskym rezom. Tiež manuálna lýza pri predchádzajúcom pôrode nie je indikáciou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník