Je vhodné užívať v prechode antikoncepciu?

Zodpovedané
20. apr 2022

Dobrý deň,

mám 44 rokov a podľa výsledkov krvi som už v prechode. Občas mi už menzes vynecháva, ale ešte sa mi zdá skoro, aby som ho stratila úplne. Preto mi lekár predpísal vaginálny krúžok.

Je pre mňa vhodné užívať túto hormonálnu antikoncepciu?

Nemám síce kŕčové žily, ale mám metličky na nohách.

Aké iné riešenie navrhujete?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne si myslím, že ide o veľmi vhodne zvolenú antikoncepciu vo Vašom prípade. Pôsobí prevažne lokálne, do systému sa dostáva málinko hormónov. Okrem toho priaznivo pôsobí na úpravu menštruačného cyklu, estrogén obsiahnutý v teliesku zase pôsobí priaznivo na sliznicu pošvy. Aj predmenštruačný syndróm môzme byť jej užívaním ovplyvnený priaznivo.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník