Koľkokrát je možné a bezpečné podstúpiť kyretáž?

Zodpovedané
19. apr 2022

Dobrý deň,

v priebehu 2 rokov som bola 2x na kyretáž po menštruácii, ktorá trvá 5-7 dní a je normálnej intenzity. Maternica sa úplne nevyčistí a stále mám špinenie. Je veľmi mierne, ale je. Ešte tak ďalšie 3 - 4 dni, čiže spolu je to aj 11 dní.

Je to v mojom veku 43 rokov v poriadku?

Koľkokrát je možné a bezpečné podstúpiť kyretáž?

Bojím sa, že nakoniec prídem o maternicu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie je stanovený presný počet zákrokov, ktorý žena môže absolvovať. Záleži od diagnózy. Ak je nutná a postačujúca kyretáž ako možnosť voľby, tak sa zindikuje.

Samozrejme opakovane realizovať kyretáž pre rovnakú indikáciu nepravidelné/silné/dlhotrvajúce krvácanie nemá zmysel. Po vyčerpaní všetkých konzervatívnych možností liečby sa pristupuje k zákrokom (diagnostická/terapeutická kyretáž, prípadne hysteroskopické či radikálnejšie operačné doriešenie zdravotného stavu).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník