Krvácanie v 6 tt - je ešte šanca, že sa to udrží?

Zodpovedané
15. máj 2022

Dobrý večer, pani doktorka,

Som v 6 tt a včera som začala špiniť slabo hnedo. Išla som na pohotovosť do nemocnice, nakoľko som mala aj slabé kŕče, ale tie mám od začiatku tehotenstva, sú ako pri menzese. Žijem v UK a tu je gynekológia je tu riešená veľmi odlišne a potraty absolútne neriešia. Po niekoľkých hodinách strávených na pohotovosti mi dali 2 paracetamoly a poslali ma domov s tým, že špinenie aj krvácanie v tehotenstve je normále, dali mi termín o 2 dni na gynekológii v inej nemocnici na sono. Keď som vychádzala z nemocnice, cítila som, že silno krvácam (krv bola tmavá) aj bolesti zosilneli. Okamžite ma vzali späť a poslali na sono. Pani Gynekologička na sone povedala, že vidí gestačný vak aj žĺtkový vak stále v maternici, ale nižšie. Poslala ma domov, ďalší termín mi dala o 11 dní. Povedala mi, že je to buď začínajúci potrat, alebo sa to udrží, že to mi povedať nevie. Vraj je to 50 na 50. Ale že šanca stále je.

Chcela som sa opýtať, či je niečo čo môžem spraviť? Ísť na súkromnú kliniku, kde by mi predpísali nejaké lieky? Krvácanie od včera ustúpilo, večer a v noci bola vložka úplne čistá, dnes som však znova zakrvácala. Nie je to silné (vložku si mením len z hyg. dôvodov, čo sa týka množstva krvi vystačila by 1 na celý deň) ale je to tmavočervená krv. Je reálna šanca, že sa to udrží, alebo vzhľadom na to, že bol na sone len prázdny váčok sa jedná skôr o embryomolu? Pokiaľ sa jedná o potrat, je možné, že sa vyčistím sama a nebude treba kyret? 2 deti už mám, tehotenstvá boli obe bez problémov.

Ďakujem za vašu odpoveď.

Dobrý deň,

tak ako lekárka na pohotovosti povedala, v tomto prípade je to 50:50. V prípade, že by ste špinili je tam väčšia šanca, ak ste krvácali silno, alebo stále krvácate, šance sa znižujú. Ultrazvukový nález gestačného vaku so žĺtkovým vakom je v danom týždni zodpovedajúcim nálezom. Ovulácia mohla byť posunutá.

Neviem ako to síce riešia na súkromných klinikách, ale u nás ženy v prípade želaného tehotenstva a krvácania hospitalizujeme, nasadíme liečbu na zastavenie krvácania a tiež progesterón, aby sme podporili tehotenstvo.

Pokiaľ by ste krvácali naďalej silnejšou intenzitou, je veľká pravdepodobnosť, že sa jedná o spontánny potrat a maternica sa vzhľadom na nízky týždeň vyčistí sama a zákrok nebude nutný.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník