Ktoré vyšetrenie sondou/uzv v tehotenstve je presnejšie, vaginálne či cez brucho?

Zodpovedané
4. aug 2022

Dobrý deň,

v predošlých dvoch tehotenstvách má môj lekár na začiatku vyšetroval sondou zdola - utz. Neskôr po prvom trimestri cca už cez brucho. Vždy bolo všetko dobre vidno, ešte srandoval, že mám priesvitnú kožu, pretože mám malo tuku. Menila som ale gynekológa a tento aktuálny vyšetruje vždy zdola sondou, viem to od sestričky. Aktuálne som 12+1, dnešná poradňa mi ale bola nepríjemná, nakoľko mi tam tou sondou štuchal, aby sa bábo pohlo kvôli meraniam/asi spalo, pretože to bolo po niekoľkých pokusoch neúspešné. Dôkladne meral krčok, keďže s ním mám problémy. Celý deň mám z dneška citlivý spodok.

Zaujíma ma teda presnosť, či výhody vyšetrenia sondou zdola, je napr. cervikometria presnejšia meraním zdola ako cez brucho?

Alebo prečo tento doktor takto preferuje tento spôsob?

Nemôže to práve robiť neplechu slabšiemu krčku a dráždiť ho?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

dieťatko vyšetril vaginálnou sondou naposledy. Určite budete mať ďalšie vyšetrenie abdominálnou sondou. Keď je už väčšie, nie je možné dieťatko vyšetriť vaginálnou sondou.

Dnešný zážitok ma mrzí, pri vyšetrení je potrebná citlivosť, aj keď občas môže byť niektoré vyšetrenie menej príjemné, hlavne keď je potrebné niektoré meranie zrealizovať s čo najväčšou presnosťou, inak by bol ďalší výsledok závislý od merania nepresný alebo chybný.

Cervikometria je však určite presnejšia vaginálnou sondou.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník