Mám 37 rokov a chcela by som druhé dieťa. Mala by som podstúpiť špeciálne vyšetrenia?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

mám 37 rokov a pred týždňom som bola na gynekologickej prehliadke. Moja gynekologička skonštatovala, že všetko je v poriadku. Bol mi robený ultrazvuk a pap test - žiadne cysty a ani myómy.

V ambulancii som povedala, že s manželom by sme chceli 2. dieťatko. Dva mesiace som si pomocou ovulačných testov odsledovala ovuláciu. Zatiaľ je naše snaženie neúspešné. Pani doktorka mi neodporučila žiadne ďalšie vyšetrenia.

Aké sú Vaše odporúčania?

Máme nechať tomu voľný priebeh?

Mám vzhľadom na vyšší vek podstúpiť nejaké doplnkové vyšetrenia?

Moju 7-ročnú dcérku, sme počali bez akýchkoľvek problémov a prirodzene.

Ďakujem

Dobrý deň,

zdravý pár počte dieťatko v priebehu jedného roka pri pravidlenej súloži 2-3x týždenne v rámci celého cyklu. V prípade, že má žena 35 a viac rokov, doporučuje sa začať s aktívnym manažementom tehotenstva (vyšetrenie, liečba) po 6 mesiacoch snaženia sa.

Žiadne špeciálne vyšetrenia však zatiaľ podstupovať nemusíte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník