Mám si dať vyoperovať myóm pred tehotenstvom?

Zodpovedané
20. sep 2021

Dobrý deň,

mám myóm vo veľkosti cca 6 cm. Zatiaľ som bez deti, mám 30 rokov. Som kontrolovaná a bolo mi odporúčané najprv sa pokúsiť otehotnieť, či by sa vôbec podarilo a až tak riešiť operáciu.

Bojím sa však otehotnieť s takým veľkým myómom, keďže je tam riziko predčasného pôrodu, potratu a komplikácií.

Aký postup navrhujete?

Mám skúsiť najskôr otehotnieť, alebo dať myóm najskôr vyoperovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepoznám presnú lokalizáciu myómu. Je však pomerne veľký a myómy sú hormonálne aktívne, v tehotenstve môžu narásť.

Konzultovala by som pracovisko, kde vedia realizovať myomektómiu - odstránenie myómu - laparoskopicky. Posúdia možnosť operačnej liečby, predovšetkým s dôrazom na to, že ešte detičky nemáte a operatíva musí byť čo najšetrnejšia.

Rekonvalescencia po laparoskopickej myomektómii je rýchla, dobre znášaná a pokiaľ pôjde všetko ako má, tak o 6 mesiacov po operácii sa môžete bezpečne snažiť o dieťatko.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník