Mám začať užívať kombinovanú antikoncepciu?

Zodpovedané
26. júl 2021

Dobrý deň,

od októbra 2019 do februára 2021 som brala kombinovanú antikoncepciu Axia daily, vo februári zmenená na gestagenovú Desirett do júna 2021.
Zmenená bola kvôli bolestiam hlavy a bola som odoslaná na neurológiu. Výsledok bol migréna bez aury a neurológ mi povolil návrat ku kombinovanej (takisto to povolila jedna gynekologička na online poradni). Tú by som nemohla len v prípade, že by som mala migrénu s aurou.
Môj gynekológ mi ju nechcel zmeniť naspäť, tak som ju vysadila.

Môžem sa podľa Vás vrátiť ku kombinovanej antikoncepcii?

Migrény som nikdy v živote nemala, akurát v októbri 2020. Potom to prešlo a odvtedy maximálne silnejšia bolesť hlavy (február, marec, apríl, máj 2021 - raz mesačne).

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, podľa môjho názoru sa môžete vrátiť ku kombinovanej hormonálnej antikoncepcii a to predovšetkým ak Vám to povolil aj neurológ.

Migréna bez aury sa zhoršuje predovšetkým pri zníženej hladine estrogénov a teda v druhej polovici cyklu a predovšetkým v období menštruácie.

Preto je potrebné voliť kombinovanú hormonálnu antikoncepciu - monofázovú, ideálne s účinnou látkou Drospiredon. Schéma užívania je 24/4 - teda iba 4 tablety sú inej farby v balení - bez hormónov a v tom období príde menzes. Prípadne užívať antikoncepciu kontinuálne 3 mesiace s následnou pauzou na menzes. Ide teda o skrátenie obdobia bez hormónov, čím by sa mohla frekvekcia migrén BEZ aury znížiť.

Alebo sa teda volia čisto gestagénové preparáty, ktorých nežiadúcim vedľajším účinkom je žiaľ nepravidelné krvácanie/špinenie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník