Mám zistený heterozygot a homozygot. Aké doplnky mám užívať?

Zodpovedané
2. nov 2021

Dobrý deň,

som po dvoch relatívne zdravých tehotenstvách. Pred cca polrokom mi zistili PB-PAI-1 4G/5G heterozygot 4G/5G
PB-MTHFR C677T homozygot (ale homocysteín v norme).

Hematologička mi odporučila preventívne brať kyselinu listovú alebo B-komplex. Povedala, že to nie je vážna mutácia a hlavne s tým homocysteínom, že je to ok.

Naštudovala som si, že podľa tej mutácie moje telo nevie prijať kyselinu listovú v bežnej forme. Ale malo by ju zvládnuť prijať vo vysoko aktívnej forme metylfolátu. Beriem každý deň tabletu Methyl Folate (Aktivní forma kyseliny listové), 400 mcg,

Zistila som, že som tehotná - asi 4. - 5. týždeň. Snažila som sa zistiť odporúčanú dávku metylfolátu v tehotenstve a dopátrala som sa, že to neodporúčajú, že na prevenciu pred neural tube defects. (tu https://www.mygenefood.com/blog/mthfr-and-pregn... a tu https://www.medicinesinpregnancy.org/bumps/mono...)

Čo mám teda brať s danou mutáciou?

Gynekologička mi dala termín o 3 týždne, hematologička o mesiac. Cez telefón mi sestričky nevedeli povedať, koľko toho mám brať. Prejde mi značná časť prvého trimestra, ktorá je kritická pre tieto veci.

Čo mám dovtedy užívať?

Ďakujem

Dobrý deň,

bežné doporučené dávkovanie je 400 - 1000 ug kyseliny listovej denne. Kľudne užívajte Femibion 1, ktorý obsahuje 800 ug folátov, z toho 400 ug v aktívnej forme.

Konzumujte potraviny bohaté na kyselinu listovú. Aktivita enzýmu by nemala byť úplne znížená a Vaše telo by malo vedieť spravovať kyselinu listovú aspoň z časti. Navyše si myslím, že by Vás hematologička upozornila na špeciálne dávkovanie, ak by to bolo nutné.

V každom prípade je potrebné poradiť sa predovšetkým s hematológom, ktorý sa danej problematike venuje.

Máte dve zdravé detičky, tak sa nie je čoho obávať. Mutáciu ste mali určite už v priebehu prvých dvoch tehotenstiev.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník