Mutácia MTHFR C677T homozygot

26. júl 2023

Dobrý deň, nemá niekto skúsenosti s touto mutáciou MTHFR C677T homozygot ? Donosili ste bábätko aj bez liekov ? Hematologicka nenavrhla žiadnu liečbu vraj nie je potrebná. Mám za sebou 2 potraty.

lucia7933
26. júl 2023

ahoj, ja mam tiez vrodenu mutaciu po jednom rodicovi ale tusim Protrombin, a tiez dva potraty za sebou do 8tt :/ u mna liecba je pocas tehotenstva si pichat Fraxiparine

anjelicek26
26. júl 2023

Skus sa spytat ineho hematologa... ja beriem kazdy den aspirin - mam faktor V Leiden a antiphospolipid syndrom a v tehu si musim pichat heparin...

autor
26. júl 2023

@lucia7933
@anjelicek26 ešte uvidím čo povie gynekológ ale tam veľké zázraky nečakám tak asi len budeme musieť skúsiť. Viem že na hematologiu sa čaká tu na SVK strašné dlho

anjelicek26
26. júl 2023

V nemecku to neni lepsie ver mi, cakala som desat tyzdnov 🙄

autor
26. júl 2023

@anjelicek26 mňa zobrala hneď lebo známosti.. ale teda nezistila som nič do kopy. Viem o Tom že som mala nejakú zlú zrážanlivosť krvi či čo keď som bola malá ale potom sa to upravilo asi keď pri ďalšej operácii bolo všetko v poriadku

elis11111
26. júl 2023

Ahoj, ja mám mutáciu MTHFR homozygot (homozygot znamená, že som zdedila chybný gén od oboch rodičov), presne teda neviem aký typ. Ale podľa toho, čo mi povedala dr na hematológii to je v podstate jedno (v súčasnosti má túto mutáciu ževraj veľmi veľké percento populácie), dôležité je zistiť hodnotu homocysteínu. Homocystein je zodpovedný za trombózy, potraty, vývojové chyby u bábätka, atď. Ak je hodnota vysoká, musí sa nasadiť liečba. Ja ju mám nízku, tak v mojom prípade liečba, ani počas tehu, nie je potrebná.

marianarem
26. júl 2023

Ja mam tuto mutaciu. Mala som jeden potrat, potom som sa dala vysetrit a zistilo sa akurat toto. Bola som na hematologii, ale tam bolo takisto vsetko v poriadku a nebolo treba ziadnu liecbu.
Kazdopadne tato mutacia nie je primarne o zrazanlivosti krvi, ale o metabolizme kyseliny listovej. Ludom s touto mutaciou sa neodporuca brat doplnky s klasickym vitaminom B9, ale s tzv..aktivnym folatom. Ja som v tom prvom tehotenstve brala B9 v ramci nejakeho doplnku pre tehotne. V druhom som brala Active Folic od Generica. Netusim, ci bol problem prave v tomto, ale teda druhe tehotenstvo uz bolo ukazkove.

autor
27. júl 2023

@elis11111 a ten homocystein berie hematologicka či kde sa to vyšetruje?

autor
27. júl 2023

@marianarem skúsim aj ja tu kyselinu listovú si dať a len sa modliť teda že všetko dobre dopadne

marianarem
27. júl 2023

Drzim palce. Obvodna mi spominala, ze uz predo mnou mala take pacientky, u ktorych to bolo tak ako u mna.

elis11111
27. júl 2023

Áno, na hematológii. Výsledky tuším trvali týždeň - 10 dní. Tam zistili aj hladinu kyseliny listovej a ani tú som nemusela pridávať (Active folic), užívam len vitamíny pre tehotné.
Pozor na predávkovanie sa kyselinou listovou počas tehu, podľa jednej štúdie predávkovanie sa kyselinou listovou v tehotenstve môže spôsobiť autizmus u detičiek 🤷‍♀️

lucia7933
27. júl 2023

@elis11111 a pritom mne bolo povedane ze preddavkovat sa neda,ze to telo vyluci🙈

autor
27. júl 2023

@elis11111
@lucia7933 no ale mne ani toto nekontrolovala ako to je u mňa ani teda nepovedala že to je s tou kyselinou listovou že mám inú brať. Iba dala papier že mám toto a že to nemám riešiť

madaleya
27. júl 2023

ja mam tiez rovnaku mutaciu, vsetky 3tehu bez problemov, bez liekov. treba sledovat homocystein ako baby pisali, mne robil pravidelne odbery gyn, vzdy bol v norme cize som to zvladla 3x bez liekov. drzim palce, nech to dobre dopadne 🙂

autor
27. júl 2023

@madaleya no uvidím čo mi povie a ďakujem 🙏

elis11111
27. júl 2023

@lucia7933 áno, to som si myslela aj ja. Potom som našla jeden anglický článok kde písali o možnosti predávkovania sa kys. listovou. Ja som to viac neštudovala, neviem aká je tá štúdia vierohodná 🤷‍♀️

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre