Mohol lekár rukou dopomôcť k otváraniu?

Zodpovedané
27. jan 2022

Dobrý deň,

pred pár týždňami som porodila. Bol to dlhý pôrod, otvárala som sa pomaly a kvôli alergií som nemohla dostať nič od bolesti. Dostala som opakovane aj oxytocín, aby sa to už urýchlilo. Počas pôrodu ma pravidelne vyšetroval lekár a zisťoval nakoľko cm som otvorená. Vždy to trvalo cca 30 - 60 sekúnd. Vždy to bolo extrémne bolestivé. Bola to najhoršia bolesť z celého pôrodu. Vždy po vyšetrení mi začali ešte silnejšie kontrakcie.

Keď pri poslednom vyšetrení lekár povedal, že môžem tlačiť, tak ma to už vôbec nebolelo.

Mohol lekár rukou dopomôcť k otváraniu?

Prečo to bolo tak extrémne bolestivé?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať prečo trvalo vyšetrenie tak dlho. Subjektívne je čas vyšetrenia veľmi skreslený a skutočne môže veľmi bolieť. Predovšetkým otváracia fáza. Samotná vypudzovacia fáza už taká hrozná nie je. Pokiaľ sa dá, tak sa žene s otváraním pomôže, ale nie je to také jednoduché.

Vaginálny nález a celý priebeh pôrodu nie je jednoduchý proces. Sú potrebné skúsenosti na jeho vedenie, ale aj na pochopenie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník