Môže byť zvýšená hladina FSH spôsobená anovulačným cyklom?

Zodpovedané
15. mar 2022

Dobrý deň,

bola som 3. deň cyklu na hormonálny profile, kde mi vyšiel mierne zvýšený FSH. Následne som zistila, že ten cyklus bol anovulačný.

Mohlo to vyjsť preto?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, pri anovulačných cykloch môže byť vyššia hladina FSH - tzv. folikulostimulačný hormón.

Je produkovaný v mozgu a na vaječníky pôsobí tak, že stimuluje dozrievanie folikulov. Pri ovulácii obvykle jeden z folikulov narastie, dozrie a voláme ho dominantný folikul. Ten pri ovulácii praská.

Keďže pri jeho normálnej hladine nedozrel žiadny folikul, bol nutný väčší stimul, preto sa ho vyprodukovalo viac.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník