Môže genitálny herpes v 34. týždni spôsobiť problémy dieťatku v brušku?

Zodpovedané
2. nov 2021

Dobrý deň,

herpes som mala niekoľkokrát pred tehotenstvom a teraz v tehotenstve sa mi objavil prvýkrát.

Môže genitálny herpes v 34. týždni spôsobiť nejaké problémy pokiaľ je dieťa v brušku?

Za aký čas sa cca úplne zahojí, aby nehrozilo riziko pri pôrode?

Hrozí mi predčasný pôrod.

Odporúčate preventívne užívanie Acykloviru alebo radšej rovno sekciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťatko v brušku ohrozené nie je. Najväčšie riziko prenosu je pri spontánnom pôrode pri kontakte s pľuzgierikmi - teda aktívnou infekciou.

Bola by vhodná liečba Acyklovirom, ktorá má v treťom trimestri svoje špecifiká. O jej dĺžke podávania rozhoduje viacero faktorov. V každom prípade je potrebné sa poradiť so svojim gynekológom, ktorý prípadne konzultuje infektológa.

Ale pokiaľ by aktívna infekcia pretrvávala aj v období pôrodu, tak je nutné indikovať pôrod cisárskym rezom - pre veľké riziko možnosti nakazenia sa novorodenca a s nákazou spojenými vážnymi komplikáciami. Nález zhodnotí lekár.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník