Môže mať dlhodobá mykóza vplyv na plod?

Zodpovedané
23. sep 2021

Dobrý deň,

som v 13. týždni a mám mykózu.

Môže mať dlhodobá mykóza vplyv na plod?

Od začiatku tehotenstva mám tento problém, ale nič mi nezaberá.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ sa mykóza v tehotenstve vyskytne, je sa jej bohužiaľ ťažko zbaviť natrvalo a zvykne sa vracať.

Mohla by Vám pomôcť odpoveď na otázku:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Okrem iného /vyššie v odpovedi/ by ste mali skúsiť aspoň preventívne opatrenia: bavlnené vzdušné spodné prádlo a obmedziť jednoduché cukry a vyprážané jedlá.
Samozrejme odber kultivácie z pošvy je na mieste, pretože sa často stáva, že je tam pridružená bakteriálna infekcia. Keďže ste už v 13. týždni tehotenstva, možnosti liečby sú rozsiahlejšie.

Počas tehotnosti je určité malé riziko ascendentnej infekcie, kedy hrozí predčasný odtok plodovej vody.

Mykóza ohrozuje dieťatko predovšetkým pri aktívnej mykotickej infekcii počas pôrodu. Prejaví sa najčastejšie ako soor - múčnivka, môže spôsobovať kožný výsev a v najhoršom prípade až sepsu - týka sa to však predovšetkým nedonosených novorodencov.

U Vás môžu vznikať počas pôrodu väčšie poranenia pošvy /sliznica je opuchnutá, krehká, ľahko praská/, poranenia sa ťažko šijú, nitka sa prerezáva.
Preto je vhodné mykózu pred pôrodom preliečiť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník