Môže sa jednať o normálne tehotenstvo, aj keď hCG stúpa pomaly?

Zodpovedané
10. okt 2022

Dobrý deň,

chcem sa opýtať na stúpanie hCG. Mala som pred 3. mesiacmi potrat v 7 tt. 28. 8. som mala ovuláciu a v septembri pozitívny test. Nechcela som ísť k lekárovi do 7. týždňa, ale trošku som mala bolesti v podbrušku a tak som radšej šla. Lekár videl v 4 tt gestačný vak vo veľkosti 5 mm. Podľa veľkosti povedal, že som 4+3, čo presne zodpovedalo ovulácii. O týždeň neskôr bol vak len vo veľkosti 8 mm, čo sa mu zdal veľmi malý nárast a vzal mi krv. Hodnota hCG bola 2551. Na druhý deň mi opäť bral krv a hodnota stúpla len na 2600. S istotou mi povedal, že sa bude jednať o mimomaternicové tehotenstvo, alebo niečo nie je v poriadku, lebo gestačný vak mal za týždeň nárast na dvojnásobok a hCG tiež. Poslal ma do nemocnice, kde ma vyšetril iný lekár a povedal, že hodnota je v poriadku a podľa veľkosti gestačného vaku je všetko ako má byť. Teraz som ostala v pomykove, že ktorému lekárovi mám veriť.

Je možné, že hodnota hCG je tak nízka a gestačný vak nenarástol na dvojnásobok a môže sa aj napriek tomu jednať o normálne tehotenstvo?

Ďakujem za radu.

Dobrý deň,

ide o veľmi citlivú záležitosť, ktorú je potrebné dôsledne odsledovať. Ak nemáte žiadne ťažkosti, hodnota hCG sa skontroluje s odstupom dvoch dní od posledného odberu. Plus mínus by mala narásť dvojnásobne. Určite by nemala byť rovnaká alebo nižšia. Čo sa týka ultrazvuku, tak bude hodnota hCG vyhovujúca, je ideálne skontrolovať nález o týždeň. A vtedy už bude všetko jasné.

Podľa toho čo píšete, ide skutočne o minimálny nárast, ale nie vždy sa všetko vyvíja podľa knižky.

Držím Vám palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník