Môže sa opakovať náhle skrátenie krčka maternice?

Zodpovedané
17. aug 2021

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom rizík pri tehotenstve s diastázou.

Kedy sa môžeme snažiť o bábätko, ak ma čaká operácia hernie pupka?

Môže sa opakovať náhle skrátenie krčka maternice?

V minulom tehotenstve som nemala s krčkom vôbec problém. Až odrazu sa mi skrátil, hoci pôvodne bol úplne ok. Dokonca sa lekár smial, že ho mám až pridlhý, lebo mal cca 5 cm, no odrazu bol 2 cm a ja som porodila predčasne v 34. týždni.

Je možnosť, že by som porodila ďalšie bábo v termíne?

Pri prvom tehu som so skracovaním nemala problém a dcéra sa narodila v termíne. Pri druhom som mala rizikové tehu skrz hematóm, ten sa ale cca v 20. týždni vstrebal, no nakoniec sa mi krčok skrátil. Mala som ale dosť veľké nervové vypätie a aj som sa viac "naťahovala" s trojročnou dcérkou.

Mohlo toto spôsobiť jeho skrátenie?

Môže sa to znova opakovať?

Aká je možnosť, že by som mala ďalšie tehotenstvo ukončené v termíne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka času nutnej rekonvalescencii po operácii hernie, tak je vhodné položiť danú otázku chirurgovi, ktorý Vás bude operovať. Záleží od rozsahu a spôsobe operácie.

Čo sa týka predčasného pôrodu, daná situácia sa už nemusí opakovať. Určite k predčasnému pôrodu okrem iného prispel aj stres a dvíhanie malej dcérky.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník